choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna) Podręcznik – przyczyny, objawy i metody leczenia

Co to jest?

Głęboka zakrzepica żył głębokich (DVT) jest zakrzep (skrzeplina), który tworzy wewnątrz żył głębokich w nogach lub miednicy. Ciśnienie przepływu bloki zakrzep krwi i przyczynia się do budowania w żyle. Część zakrzepu może oderwać się i przenieść za pośrednictwem krwiobiegu do płuc. Jeśli bloków skrzepu jednego lub większej liczby naczyń krwionośnych w płucach, nazywany jest zatorowość płucna .; DVT jest częstym problemem. Większość z tych skrzepów występuje, gdy przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych jest spowolniony. Jest to zazwyczaj w wyniku aktywności .; Normalnie, jak chodzić, mięśnie nóg wycisnąć swoje żyły i utrzymać przepływ krwi z powrotem do serca. Ale jeśli są nieaktywne przez wiele godzin, przepływ krwi w żyłach nóg mogą spowolnić tak dużo, że tworzą skrzepy. Długie okresy bezczynności mogą wystąpić podczas długiego lotu samolotem lub w okresie rekonwalescencji po operacji lub udaru mózgu, np .; Niektórzy ludzie są bardziej podatne na skrzepy krwi. Obejmują one; Osób z pewnymi problemami medycznymi, w tym nowotworów i dziedzicznych zaburzeń układu krzepnięcia krwi; Ludzie na niektóre leki, takie jak pigułki antykoncepcyjne i terapii hormonalnej; Kobiety w ciąży; Ludzie, którzy są bardzo nadwagą; Osoby z niewydolnością serca

objawy

Niektóre zakrzepy w żyłach nóg nie powodują żadnych objawów. Jednak, gdy zakrzepy obejmować większe żyły one na ogół powodują; ból i tkliwość nóg; Obrzęki (obrzęk); Uczucie ciężkości w nogę, zwłaszcza kiedy już stoi

Diagnoza

Aby zdiagnozować DVT, lekarz zbada nogi, aby sprawdzić, obrzęk i tkliwość. On lub ona będzie prosić o objawy i czynniki ryzyka.

Jak długo to trwa?

Jeśli masz DVT lub zator tętnicy płucnej, objawy powinny poprawić w ciągu kilku dni po rozpoczęciu leczenia krwią rozrzedzenie leków. Będziesz musiał brać leki przez co najmniej trzy do sześciu miesięcy, aby zapobiec więcej tworzeniu się skrzepów krwi.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Większość DVTs i zatory płucne rozwijają u osób nieaktywnych zawodowo z powodu urazu lub zabiegu chirurgicznego.

Jak leczyć to schorzenie

Początkowe leczenie zakrzepicy żył głębokich lub zatoru do płuc jest heparyna lub jeden z nowych nowych doustnych leków przeciwzakrzepowymi. Leki te działają na niektórych białek krwi, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów krwi nowy i dlatego pomaga niechciane skrzepy coraz mniejsze. Są one powszechnie nazywane “rozrzedzające krew”.

Kiedy wizyta u lekarza

Skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala pogotowie natychmiast, jeśli wystąpi duszność lub ostry ból w klatce piersiowej.

Rokowanie

Bez leczenia, zator tętnicy płucnej może być śmiertelne. Z odpowiedniego i szybkiego leczenia, prognozy są bardzo dobre.