Grzybica versicolor

Łupież pstry jest wspólne zakażenie grzybicze skóry. Grzyb zakłóca normalne pigmentacji skóry, w wyniku małych odbarwione plamy. Plamy te mogą być jaśniejszy lub ciemniejszy niż otaczającej skóry i najczęściej wpływają na tułów i ramiona.

Grzybica versicolor (TIN-ee-uh VUR-si-KUL-UR), występuje najczęściej u nastolatków i młodych dorosłych. ekspozycja na słońce może spowodować łupież pstry bardziej widoczne. Grzybica versicolor, który jest również nazywany łupież pstry, nie jest bolesny ani zarazy. Ale może to prowadzić do zaburzeń emocjonalnych lub samoświadomości.

Przeciwgrzybicze kremy, balsamy i szampony mogą pomóc w leczeniu łupież pstry. Ale nawet po udanym zabiegu, kolor skóry może pozostać nierówna przez kilka tygodni lub miesięcy. Grzybica versicolor często powtarza, zwłaszcza w ciepłych, wilgotnych warunkach pogodowych.

Łupież pstry objawy m.in.

Zobacz lekarzowi

Grzyby, które powodują łupież pstry można znaleźć na zdrowej skórze. To dopiero zaczyna powoduje problemy, gdy grzyb przerasta. Szereg czynników może wywołać ten wzrost, w tym

Jesteś prawdopodobnie zacząć od pierwszej wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza ogólnego. On lub ona może traktować Cię lub skierować do specjalisty chorób skóry (dermatolog).

Kiedy udać się do lekarza

Co możesz zrobić

Przygotowuje listę pytań wcześniej może pomóc Ci w pełni wykorzystać swój czas z lekarzem. Na łupież pstry, kilka podstawowych pytań do lekarza to

Lekarz może zadać Ci kilka pytań, takich jak

Czego można oczekiwać od lekarza

Lekarz może zdiagnozować łupież pstry, patrząc na niego. Jeśli nie ma żadnych wątpliwości, on lub ona może podjąć skrawków skóry z obszaru zapowietrzonego i oglądać je pod mikroskopem.

Jeśli łupież pstry jest ciężka i nie reaguje na over-the-counter lekiem przeciwgrzybiczym, może być konieczne leki na receptę wytrzymałości. Niektóre z tych leków są miejscowe preparaty, które trzeć na skórę. Inne leki, które połknąć. Przykłady obejmują

Nawet po udanym leczeniu, twój kolor skóry może pozostać nierówna przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Ponadto, infekcja może powrócić w gorącej, wilgotnej pogodzie. W uporczywych przypadkach może trzeba wziąć lekarstwa raz lub dwa razy w miesiącu, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu infekcji.

Na łagodnym przypadku łupież pstry, można zastosować balsam over-the-counter przeciwgrzybicze, kremu, maści lub szampon. Większość zakażeń grzybiczych dobrze reagują na te czynniki miejscowe, które obejmują

Podczas korzystania kremy, maści lub płyny, umyć i osuszyć teren. Następnie nakłada się cienką warstwę środka raz lub dwa razy dziennie przez okres co najmniej dwóch tygodni. Jeśli używasz szampon, spłukać po odczekaniu pięciu do 10 minut. Jeśli nie widać poprawy po czterech tygodniach, należy skontaktować się z lekarzem. Konieczne może być silniejsze leki.

Pomaga również chronić skórę przed słońcem i sztucznych źródeł światła UV. Zazwyczaj odcień skóry wyrównuje się ostatecznie.

Aby zapobiec powrotowi łupież pstry, lekarz może zalecić leczenie skóry lub jamy ustnej, którego używasz raz lub dwa razy w miesiącu. Być może trzeba z nich korzystać tylko w czasie ciepłych i wilgotnych miesiącach. Zabiegi profilaktyczne m.in.

wizyty u lekarza