kciuk stawów

Kciuk stawów jest wspólne z procesem starzenia się, i występuje, gdy chrząstka zużywa się od końców kości tworzących staw swój kciuk – znany również jako śródręcznym (CMC) stawu.

Kciuk zapalenie stawów może powodować silny ból, obrzęk i zmniejszenie siły i zakresu ruchu, przez co trudno jest wykonywać proste zadania, takie jak obracanie klamki i otwierając słoiki. Leczenie zazwyczaj obejmuje kombinację leków i szyn. Ciężkie zapalenie stawów kciuka może wymagać operacji.

Ból jest pierwszym i najczęstszym objawem zapalenia stawów kciuka. Ból może pojawić się u podstawy kciuka, gdy przyczepność, należy chwytać lub szczypta obiektu, lub kciukiem do zastosowania siły.

Inne objawy mogą obejmować

Skonsultować się z lekarzem, jeśli masz uporczywy obrzęk, sztywność stawów lub ból u nasady kciuka.

Kciuk stawów często występuje wraz z wiekiem. Poprzedni uraz lub uszkodzenie stawu kciuka może również powodować zapalenie stawów kciuka.

W normalnym stawu kciuka, chrząstki obejmuje końce kości – pełniące poduszce i umożliwienie kości gładko ślizgać względem siebie. Artretyzm kciuka, chrząstki, który obejmuje końce kości pogarsza i gładkich szorstka powierzchnia. Następnie kości ocierają się o siebie, co powoduje tarcie i uszkodzenia stawów.

Kiedy udać się do lekarza

Co możesz zrobić

Uszkodzenie stawu może spowodować wzrost nowej kości wzdłuż boków istniejącej kości (kości ostróg), które można wytworzyć widoczne grudki na swoim złączem USB.

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia stawów obejmują kciuka

Pytania, jakie należy zadać lekarzowi

Być może zostać skierowana do lekarza, który specjalizuje się w chorobach stawów (reumatologa).

Czego można oczekiwać od lekarza

Oprócz pytań, które przygotowaliśmy, aby zwrócić się do lekarza, nie wahaj się zadać kilka innych pytań.

Szyna

Lekarz może zadać Ci kilka pytań. Będąc gotowi odpowiedzieć może pozostawić czas iść na punkty, które chcesz omówić w głębi. Możesz zostać poproszony

Lek

Podczas badania fizykalnego, lekarz zapyta o objawy i szukać zauważalny obrzęk lub grudki na stawy.

zastrzyki

Lekarz może trzymać podczas ruchu stawu kciuka, z presją, wbrew twojej kości nadgarstka. Jeśli ten ruch generuje dźwięk szlifowania lub powoduje ból lub piaszczysty uczucie, chrząstka jest prawdopodobnie zużyte, a kości ocierają się o siebie.

techniki obrazowania, zwykle rentgenowskie, może ujawnić objawy zapalenia stawów kciuka, w tym

We wczesnych stadiach kciuka stawów, leczenie zwykle obejmuje połączenie terapii niechirurgicznych. Jeśli zapalenie stawów kciuka jest ciężka, operacja może być konieczna.

Szyna może obsługiwać swój staw i ograniczają ruch kciuka i nadgarstka. Można nosić szynę tylko w nocy lub w ciągu dnia i nocy.

Szyny mogą pomóc

Aby złagodzić ból, lekarz może zalecić

Jeśli przeciwbólowe i szyny nie są skuteczne, lekarz może zalecić wstrzykiwanie długo działającego kortykosteroidu do swojego stawu kciuka. Kortykosteroidów zastrzyki mogą oferować chwilową ulgę w bólu i zmniejszyć stan zapalny.

Jeśli nie reagują na inne leki lub jeśli jesteś ledwie zginać i skręcać kciuk, lekarz może zalecić operację. Dostępne są następujące opcje

Te operacje mogą być wykonywane w trybie ambulatoryjnym. Po zabiegu, można oczekiwać, aby nosić opatrunku czy szyny nad kciuka i nadgarstka do sześciu tygodni. Po obsada zostanie usunięty, może masz fizykoterapii, które pomogą Ci odzyskać siły i ruch ręki.

Chirurgia

Aby złagodzić ból i poprawy ruchomości stawów, spróbuj

wizyty u lekarza