Leczenie – bóle głowy klastra

ostre zabiegi

zabiegi profilaktyczne

Chirurgia

Potencjalne przyszłe zabiegi

Nie ma lekarstwa na bóle głowy klastra. Celem leczenia jest zmniejszenie nasilenia bólu, skrócenie okresu głowy i zapobiegania atakom.

Ponieważ ból głowy klastra zapala się nagle i może ustępują w krótkim czasie, klasterowy ból głowy może być trudne do oceny i leczenia, gdyż wymaga szybko działające leki.

Niektóre rodzaje ostrej leków może dostarczyć ulgę w bólu szybko. Terapie wymienione poniżej okazały się najbardziej skuteczne w leczeniu ostrego i zapobiegawczych leczeniu klasterowego bólu głowy.

Szybko działający zabiegi dostępne od lekarza m.in.

Tlen. Krótko wdychania 100 procent tlenu przez maskę z minimalną szybkością co najmniej 12 litrów na minutę zapewnia dramatyczny ulgę dla większości, którzy go używają. Skutki tej bezpiecznej procedury niedrogiego mogą być odczuwalne w ciągu 15 minut.

Tlen jest ogólnie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Główną wadą jest konieczność tlenu do przewozu butli z tlenem i regulator ze sobą, co może sprawić, że leczenie niewygodne i niedostępne w niektórych momentach. Małe, przenośne urządzenia są dostępne, ale niektórzy ludzie wciąż je znaleźć niepraktyczne.

Tryptany. Postać do iniekcji sumatryptanu (Imitrex), który jest powszechnie stosowany w leczeniu migreny, jest również skuteczny w leczeniu ostrego bólu głowy klastra.

Pierwsza dawka może być podana podczas pod obserwacją medyczną. Niektórzy ludzie mogą skorzystać z systemu sumatryptan w postaci aerozolu do nosa, ale dla większości ludzi to nie jest tak skuteczny jak zastrzyk i może potrwać dłużej pracować. Sumatryptan nie jest zalecane, jeśli masz niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi lub choroby serca.

Innym tryptanu leki, zolmitriptanu (Zomig), mogą być podjęte w aerozolu do nosa lub postaci tabletek do łagodzenia bólu głowy klastra. Lek ten może być opcja, jeśli nie tolerują innych form szybko działających zabiegów.

Profilaktyczne leczenie rozpoczyna się na początku odcinka klastra z celem ataków tłumiących.

Ustalenie, które często korzystają z medycyny zależy od długości i prawidłowości swoich odcinków. Pod kierunkiem lekarza, leki mogą być zwężona od razu oczekiwana długość odcinka klastra kończy.

Medycyna alternatywna

blokery kanału wapniowego. Kanał wapniowy blokowanie agenta werapamil (Calan, VERELAN, inne) jest często pierwszym wyborem dla zapobiegania bóle głowy klastra. Werapamil można stosować z innymi lekami. Czasami już długotrwałe stosowanie jest niezbędne do zarządzania przewlekłe bóle głowy klastra.

Działania niepożądane mogą obejmować zaparcia, nudności, zmęczenie, obrzęk kostek i niskim ciśnieniem krwi.

Kortykosteroidy. Zapalenie tłumienia leki zwane kortykosteroidy, takie jak prednizon, są szybko działające leki zapobiegawcze, które mogą być skuteczne dla wielu osób z bólami głowy klastra.

Lekarz może zalecić kortykosteroidy, jeśli twój stan klasterowy ból głowy rozpoczęła niedawno lub jeśli masz wzór krótkich i długich okresach remisji klastra.

Chociaż kortykosteroidy może być dobrym rozwiązaniem, aby używać przez kilka dni, poważne skutki uboczne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie i zaćmy ich nieodpowiednie dla długotrwałego użytkowania.

węglanu litu. węglanu litu, który jest stosowany w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, mogą być skuteczne w zapobieganiu przewlekły ból głowy klastra w przypadku innych leków nie zapobiega klasterowych bólów głowy.

Efekty uboczne obejmują drżenie, zwiększone pragnienie i biegunkę. Lekarz może dostosować dawkę w celu zminimalizowania skutków ubocznych.

Podczas gdy bierzesz ten lek, twoja krew będzie regularnie sprawdzane pod kątem rozwoju bardziej poważnych skutków ubocznych, takich jak uszkodzenie nerek.

blokada nerwu. Wstrzyknięcie środka odurzającego (znieczulenie) i kortykosteroid w okolicach nerwu potylicznego, znajdującej się w tylnej części głowy, chroniczne bóle głowy może poprawić klastra.

Blokada nerwu potylicznego mogą być użyteczne dla chwilowej ulgi, dopóki długoterminowe leki zapobiegawcze zastosowane.

Inne leki zapobiegawcze stosowane do głowy klastra obejmują leki anty-zajęcia, takie jak topiramatu (Topamax, Qudexy XR).

Rzadko, lekarze mogą zalecić operację dla osób z przewlekłymi bólami głowy klastra, którzy nie znajdują ulgę z agresywnego leczenia, lub którzy nie tolerują leków lub ich skutki uboczne.

W kilku małych badaniach stwierdzono, że stymulacja nerwów potyliczny po jednej lub po obu stronach może być korzystne. Wiąże się to z wszczepieniem elektrody obok jednego lub obu nerwów potylicznych.

Głęboka stymulacja mózgu jest obiecujący, ale jeszcze niesprawdzone leczenie bólów głowy klastra, które nie reagują na inne leki. Ponieważ ten obejmuje umieszczenie elektrod głęboko w mózgu, istnieje znaczne ryzyko, takie jak zakażenie lub krwotok.

Niektóre zabiegi chirurgiczne dla klasterowego bólu głowy próbując uszkodzić ścieżek nerwowych uważa się za odpowiedzialne za ból, najczęściej nerwu trójdzielnego, który służy obszar za i wokół oczu.

Jednak długoterminowe korzyści wynikające z procedur destrukcyjnych są kwestionowane. Ponadto, ze względu na możliwe powikłania – w tym osłabienie mięśni w szczęki lub utraty czucia w pewnych obszarach twarzy i głowy – to rzadko brane pod uwagę.

Naukowcy badają potencjalny lek o nazwie stymulacja nerwów potylicznych. W tej procedurze, chirurg wszczepia elektrod w tył głowy i łączy je w niewielkim urządzeniu stymulatora-like (generatora). Elektrody wysyłać impulsy do stymulowania obszar nerwu potylicznego, który może blokować lub łagodzenia sygnały bólowe.

Kilka niewielkich badań stymulacji nerwu potylicznego stwierdzono, że procedura zmniejsza się ból u niektórych osób z przewlekłymi bólami głowy klastra.

Podobne badania trwają z głębokiej stymulacji mózgu. W tej procedurze, lekarze wszczepienia elektrody w podwzgórzu, obszar mózgu związany z harmonogramu okresów klastra. Chirurg łączy elektrody do generatora impulsów elektrycznych, które zmieniają swój mózg i może pomóc złagodzić ból.

Głębokości stymulacji mózgu podwzgórzu mogą stanowić pomoc dla osób z poważnymi, przewlekłe bóle głowy klastra nie zostały z powodzeniem leczonych lekami.

Ponieważ bóle głowy klastra może być tak bolesne, może chcesz spróbować alternatywnych lub uzupełniających się terapii w celu łagodzenia bólu.

Melatonina wykazały niewielką skuteczność w leczeniu ataków nocnych. Istnieje również pewne dowody na to, że kapsaicyna, używany wewnątrz nosa (donosowo), może zmniejszyć częstość i nasilenie ataków bólu głowy klastra.