Leczenie – rak merkel

Leczenie raka Merkla może zawierać

Chirurgia. Podczas zabiegu lekarz usuwa guz wraz z obramowaniem normalnej skóry otaczającej guz. Jeśli nie ma dowodów, że nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne w obszarze nowotworu skóry, te węzły chłonne są usuwane (rozwarstwienie węzłów chłonnych).

Chirurg najczęściej używa skalpela odciąć raka. W niektórych przypadkach lekarz może zastosować procedurę o nazwie chirurgia Mohsa.

Podczas operacji w skali Mohsa, cienkie warstwy tkanki są systematycznie usuwane i analizowane pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy zawierają one komórki nowotworowe. Jeżeli rak został znaleziony, proces jest powtarzany, aż chirurgiczne komórek raka nie są widoczne w tkance. Ten rodzaj zabiegu wyjmuje mniej zdrową tkankę – redukując blizny – ale zapewnia obramowanie wolne od nowotworu skóry.

Radioterapia. Radioterapia polega na kierowaniu wiązki wysokiej energii, takich jak promieniowanie rentgenowskie, w komórkach nowotworowych. Podczas radioterapii, jesteś ustawiony na stole, a duża maszyna porusza się wokół ciebie, kierowanie wiązki na konkretne punkty na swoim ciele.

Radioterapia jest czasami stosowane po operacji, w celu niszczenia wszelkich komórek nowotworowych, które pozostały po usunięciu guza.

Promieniowanie może także być stosowany jako jedyne leczenie u ludzi, którzy nie chcą przejść operację. Promieniowanie można także stosować do leczenia obszarów, w których ma się raka.

Chemoterapia. Chemioterapia wykorzystuje leków do niszczenia komórek nowotworowych. Chemioterapia może być podawany przez żyły łokciowej lub traktowane jako pigułki lub oba.

Lekarz może zalecić chemioterapię, czy rak rozprzestrzenił Merkel do węzłów chłonnych lub innych narządów w organizmie, czy też powrócił pomimo leczenia.