Objawy i przyczyny – hemochromatoza

objawy

przyczyny

Niektóre osoby z dziedzicznej hemochromatozy nigdy nie mają objawów. Wczesne objawy często pokrywają się z tymi z innych typowych warunkach. Typowe objawy to:

Późniejsze objawy choroby mogą obejmować

Dziedziczna hemochromatoza jest obecny przy narodzinach. Ale większość ludzi nie występują objawy podmiotowe i dopiero w późniejszym okresie życia – zazwyczaj w wieku od 50 do 60 lat u mężczyzn po 60 roku życia oraz u kobiet. Kobiety są bardziej narażone na rozwój objawów po menopauzie, kiedy już nie tracą żelazo z miesiączki i ciąży.

Skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z objawów przedmiotowych i podmiotowych dziedzicznej hemochromatozy. Jeśli masz członek najbliższej rodziny, który hemochromatoza, poproś lekarza o testach genetycznych, które można określić, czy odziedziczyły gen, który zwiększa ryzyko hemochromatoza.

Wątroba

Wątroba jest największym organem wewnętrznym. O wielkości piłki nożnej, znajduje się głównie w górnej prawej części brzucha, poniżej przepony, a przede żołądka.

Normalny wątroby (z lewej) nie wykazuje żadnych oznak blizn. W marskości wątroby (po prawej), blizny zastępuje normalną tkankę wątrobową.

Dziedziczna hemochromatoza jest spowodowana mutacją w genie, który kontroluje ilość żelaza organizm pochłania od spożywanych pokarmów. Mutacje te są przekazywane z rodziców na dzieci. Ten typ hemochromatoza jest zdecydowanie najczęstszym typem.

Genu zwanego HFE jest najczęściej przyczyną dziedzicznej hemochromatozy. Dziedziczą jednego genu HFE od każdego z rodziców. Gen HFE ma dwa wspólne mutacje, C282Y i H63D. Testy genetyczne mogą ujawnić, czy masz te mutacje genu HFE w swoim.

Żeliwa odgrywa istotną rolę w wielu funkcjach ciała, w tym pomóc w tworzeniu krwi. Ale zbyt dużo żelaza jest toksyczny.

Wątroba

Hormon zwany hepcydyny, wydzielana przez wątrobę, normalnie steruje żelaza stosowany i wchłaniane w organizmie, jak również w jaki nadmiar żelaza są przechowywane w różnych narządach. W hemochromatoza, normalny Rola hepcydyny jest zakłócony, co powoduje organizmowi wchłonąć więcej żelaza, które potrzebuje.

Nadmiar żelaza jest przechowywane w głównych narządów, zwłaszcza wątroba. W ciągu lat przechowywane żelaza może powodować poważne uszkodzenia, które mogą prowadzić do uszkodzenia organu i przewlekłych chorób, takich jak marskość wątroby, cukrzyca i niewydolność serca. Choć wiele osób ma wadliwych genów, które powodują hemochromatoza, tylko około 10 procent z nich rozwinąć przeładowania żelazem w stopniu, który powoduje, tkanek i narządów uszkodzenia.

Dziedziczna hemochromatoza nie jest jedynym rodzajem hemochromatoza. Inne typy obejmują

Czynniki, które zwiększają ryzyko dziedzicznej hemochromatozy m.in.

Normalny wątroby (z lewej) nie wykazuje żadnych oznak blizn. W marskości wątroby (po prawej), blizny zastępuje normalną tkankę wątrobową.

Nieleczona, dziedziczna hemochromatoza może prowadzić do wielu powikłań, zwłaszcza w stawach i narządach, gdzie nadmiar żelaza wydaje się być przechowywane – Twój wątroby, trzustki i serca. Powikłania mogą obejmować

Normalna wątroby w porównaniu z marskością wątroby

Normalna wątroby w porównaniu z marskością wątroby

Czynniki ryzyka

komplikacje

Normalna wątroby w porównaniu z marskością wątroby

Normalna wątroby w porównaniu z marskością wątroby