Objawy i przyczyny – rak jelita grubego

Zmiana nawyków jelit, w tym biegunki lub zaparcia lub zmianą konsystencji stolcu, która trwa dłużej niż cztery tygodnie, krwawienie z odbytu lub krew w stolcu; Trwałe dyskomfort w jamie brzusznej, takich jak skurcze, gaz lub bólu, uczucie że jelita nie całkowicie opróżnić; osłabienie lub zmęczenie materiału; niewyjaśniona utrata wagi

objawy

przyczyny

rak jelita grubego

rak jelita grubego

Oznaki i objawy raka jelita grubego obejmują

Wielu chorych na raka jelita grubego, nie doświadczają objawów we wczesnych stadiach choroby. Gdy pojawią się objawy, oni mogą się różnić w zależności od wielkości i lokalizacji komórek rakowych w twoim jelicie grubym.

W razie zauważenia jakichkolwiek objawów raka jelita grubego, takie jak krew w stolcu lub trwałe zmiany w funkcjonowaniu jelit, umówić się z lekarzem.

Czynniki ryzyka

Porozmawiaj z lekarzem o tym, kiedy należy rozpocząć badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Wytyczne zalecają zwykle pokazy raka okrężnicy zacząć w wieku 50. Lekarz może zalecić częstsze badania przesiewowe lub wcześniej, jeśli masz inne czynniki ryzyka, takie jak rodzinną historią choroby.

raka okrężnicy może wystąpić w dowolnej części okrężnicy. Badanie całego jelita grubego za pomocą długiej, elastycznej rurki wyposażonej w aparat (kolonoskopia) jest jednym ze sposobów wykrywania raka jelita grubego.

W większości przypadków, nie jest jasne, co powoduje raka jelita grubego. Lekarze wiedzą, że rak jelita grubego występuje wtedy, gdy zdrowe komórki jelita grubego rozwija błędy w ich DNA.

Zdrowe komórki rosną i dzielą się w sposób uporządkowany, aby utrzymać organizm funkcjonuje normalnie. Ale kiedy DNA, komórka jest uszkodzona i staje nowotworowe, komórki nadal się dzielą – nawet jeśli nie są potrzebne nowe Komórki. Ponieważ komórki akumulują tworzą guza.

Z czasem komórki nowotworowe mogą rozwijać się zaatakować i zniszczyć zdrową tkankę pobliżu. I komórki rakowe mogą przemieszczać się do innych części ciała.

Dziedziczne mutacje genowe, które zwiększają ryzyko raka okrężnicy, może być przekazywane przez rodziny, ale te odziedziczonych genów są połączone tylko niewielki procent przypadków raka jelita grubego. Dziedziczone mutacje genowe nie robią raka nieuniknione, ale mogą one zwiększyć indywidualne ryzyko zachorowania na raka znacznie.

Najczęstsze formy dziedzicznych zespołów raka jelita grubego są

FAP HNPCC oraz inne, rzadsze odziedziczył raka okrężnicy syndromy można wykryć za pomocą testów genetycznych. Jeśli obawiasz się o historii swojej rodziny raka jelita grubego, należy porozmawiać z lekarzem o tym, czy historia rodziny sugeruje masz ryzyko wystąpienia tych warunków.

Badania dużych grup wykazały powiązanie pomiędzy typowej zachodniej diecie oraz zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Typowym Zachodnia dieta jest bogata w tłuszcze i uboga w błonnik.

Kiedy ludzie przenieść się z obszarów, w których typowa dieta jest uboga w tłuszcze, a bogata w błonnik na obszarach, gdzie typowe Zachodnia dieta jest najczęstszym, ryzyko raka jelita grubego w tych ludzi wzrasta znacząco. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale naukowcy badają, czy o wysokiej zawartości tłuszczu, dieta o małej zawartości błonnika wpływa na mikroorganizmy żyjące w jelicie grubym lub ukrytymi przyczynami zapalenia, które mogą przyczynić się do ryzyka zachorowania na raka. Jest to obszar aktywnego dochodzenia i badania są w toku.

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego obejmują

raka jelita grubego, raka jelita grubego, raka okrężnicy może wystąpić w dowolnej części okrężnicy. Badanie całego jelita grubego za pomocą długiej, elastycznej rurki wyposażonej w aparat (kolonoskopia) jest jednym ze sposobów wykrywania raka jelita grubego.

Zespół Lyncha (HNPCC). HNPCC, nazywany również zespołem Lynch, zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego i innych nowotworów. Ludzie z HNPCC rozwijają raka jelita grubego przed ukończeniem 50.; Rodzinna polipowatość gruczolakowata (FAP). FAP jest rzadkim zaburzeniem, które powoduje, że można rozwijać tysięcy polipów błony śluzowej jelita grubego i odbytnicy. Osoby z nieleczoną FAP mają znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego przed osiągnięciem wieku 40 lat.

Starszy wiek. Zdecydowana większość osób z rozpoznaniem raka jelita grubego są starsze niż 50. raka okrężnicy mogą wystąpić u młodszych osób, ale występuje znacznie rzadziej;. African-American wyścigu. Afroamerykanie mają większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego niż ludzie innych ras a. Osobistą historię raka jelita grubego lub polipów. Jeśli już ma raka okrężnicy lub gruczolakowate polipy, masz większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w przyszłości. Stany zapalne jelit. Przewlekłe choroby zapalne jelita grubego, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna, może zwiększać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego,. Dziedziczne zespoły zwiększające ryzyko raka okrężnicy. Zespoły genetyczne przekazywane przez pokolenia rodziny może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Zespoły te obejmują rodzinnej polipowatości gruczolakowatych i Zespół Lyncha, który jest znany także jako zespół Lyncha,. Wywiadem rodzinnym w kierunku raka jelita grubego. Jesteś bardziej narażone na rozwój raka jelita grubego, jeśli masz rodzic, rodzeństwo lub dziecko z chorobą. Jeżeli więcej niż jeden członek rodziny ma raka jelita grubego lub raka odbytnicy, ryzyko jest jeszcze większe;. Low-błonnik, dieta wysokotłuszczowa. raka jelita grubego i odbytu mogą być związane z dietą i małej zawartości włókien o wysokiej zawartości tłuszczu i kalorii. Badania w tej dziedzinie miał mieszane rezultaty. Niektóre badania wykazały zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u ludzi, którzy jedzą dieta bogata w czerwone mięso i przetworów mięsnych;. Siedzący tryb życia. Jeśli jesteś aktywny, masz większe szanse na zachorowanie na raka jelita grubego. Uzyskiwanie regularnej aktywności fizycznej może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego;. Cukrzycy. Osoby z cukrzycą i insulinooporność mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego;. Otyłości. Ludzie, którzy są otyli mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zwiększone ryzyko śmierci na raka jelita grubego w porównaniu z osobami, uważanych normalna waga;. Papierosów. Ludzie, którzy palą mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego;. Alkohol. Ciężki spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego;. Radioterapii z powodu raka. Radioterapia skierowane brzucha w leczeniu raka poprzednich może zwiększać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.