rak gardła tryb życia i środki do domu

rak gardła odnosi się do guzów nowotworowych, które rozwijają się w gardle (gardła), krtani (krtań) lub migdałków.

Gardła jest mięśniowa rurka, która zaczyna się za nos, a kończy się w szyję. rak gardła najczęściej rozpoczyna się w płaskich komórek wyściełających wnętrze gardła.

Twój głos box siedzi tuż poniżej gardła, a także podatne na raka gardła. Skrzynka głosowa wykonana jest z chrząstki i zawiera strun głosowych, które wibrują aby dźwięk podczas rozmowy.

rak gardła może również wpływać na kawałek chrząstki (nagłośni), która działa jako pokrywa do tchawicy. Migdałków raka inna forma raka gardła wpływa migdałków, które znajdują się w tylnej części gardła.

Oznaki i objawy raka gardła mogą obejmować

Umówić się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe oznaki i objawy, które są trwałe. Większość objawów raka gardła nie są specyficzne dla nowotworu, więc lekarz może zbadać inne, bardziej powszechne przyczyny pierwsza.

rak gardła występuje, gdy komórki w gardle rozwinąć mutacje genetyczne. Mutacje te powodują wzrost komórek w sposób niekontrolowany i kontynuować życie po zdrowe komórki normalnie umrzeć. Skumulowane komórki mogą tworzyć guza w gardle.

Kiedy udać się do lekarza

Rodzaje raka gardła

Nie jest jasne, co powoduje mutację, która powoduje raka gardła. Ale lekarze zidentyfikowali czynniki, które mogą zwiększać ryzyko.

rak gardła to ogólny termin, który odnosi się do raka, który rozwija się w gardle (rak gardła) lub krtani (rak krtani). Gardła i krtani są ściśle połączone ze skrzynką głosową znajduje się tuż poniżej szyi.

Co możesz zrobić

Chociaż większość przypadków raka gardła obejmować te same rodzaje komórek, konkretne terminy są używane do odróżnienia część gardła, gdzie nowotwór powstały.

Czego można oczekiwać od lekarza

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko raka gardła m.in.

Co można zrobić w międzyczasie

Złóż wizytę u lekarza rodzinnego, jeśli masz jakiekolwiek oznaki lub objawy, które martw się. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​może masz raka lub inną chorobę, która wpływa do gardła, może zostać skierowana do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu chorób i stanów, które wpływają uszu, nosa i gardła (laryngolog lub laryngologa).

Inscenizacja

Ponieważ terminy mogą być krótkie, a ponieważ często dużo ziemi na pokrycie, to jest dobry pomysł, aby być dobrze przygotowane. Oto kilka informacji, które pomogą ci przygotować i czego oczekiwać od lekarza.

Radioterapia

Twój czas z lekarzem jest ograniczony, więc przygotowuje listę pytań może pomóc Ci w pełni wykorzystać swój czas razem. Lista pytań od najważniejszych do najmniej ważnych w przypadku skończy się czas. Na raka gardła, kilka podstawowych pytań do lekarza to

Oprócz pytań, które przygotowaliśmy, aby zwrócić się do lekarza, nie wahaj się zadać kilka innych pytań, które występują do Ciebie.

Lekarz może zadać Ci kilka pytań. Będąc gotowi odpowiedzieć może im dać czas później na pokrycie punktów, które mają się zająć. Lekarz może poprosić

Jeśli używasz tytoń, przestań. Unikaj robienia rzeczy, które pogarszają objawy. Jeśli masz ból gardła, należy unikać pokarmów i napojów, które powodują dalsze podrażnienie. Jeśli masz kłopoty z jedzeniem z powodu bólu gardła, należy rozważyć uzupełnienie odżywcze napoje. Mogą one być mniej drażniący dla gardła, oferując jednocześnie kalorii i składników odżywczych, których potrzebujesz.

W celu zdiagnozowania raka gardła, lekarz może zalecić

Korzystanie z możliwości, aby bliżej przyjrzeć się swoim gardle. Lekarz może użyć specjalnego zakresu oświetlony (endoskopu), aby dostać się bliżej gardła podczas procedury nazywana endoskopii. Niewielka kamera na końcu endoskopu transmituje obrazy na ekranie wideo, że lekarz ogląda pod kątem oznak nieprawidłowości w gardle.

Innym rodzajem Zakres (laryngoskopu) może zostać umieszczona w skrzynce głosowej. Wykorzystuje szkło powiększające, aby pomóc lekarz zbadać swoje struny głosowe. Procedura ta nazywana jest laryngoskopii.

Rak gardła, gdy diagnozuje się, następnym krokiem jest określenie, w jakim stopniu, lub etapu, z rakiem. Znając etap pomaga określić swoje możliwości leczenia.

Stopień zaawansowania raka gardła charakteryzuje się cyframi rzymskimi od I do IV. Każdy podtyp raka gardła ma swoje własne kryteria dla każdego etapu. Ogólnie rzecz biorąc, etap I raka gardła wskazuje mniejszą guza ograniczona do jednego obszaru gardła. Późniejsze etapy wskazują bardziej zaawansowanego raka, a etap IV jest najbardziej zaawansowana.

Chirurgia

Twoje możliwości leczenia zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja i etapie swojego raka gardła, rodzaj komórek zaangażowanych, ogólny stan zdrowia i osobistego p. Omów korzyści i ryzyko związane z każdą z opcji z lekarzem. Wspólnie można określić, jakie leczenie będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Chemoterapia

Radioterapia wykorzystuje wiązki wysokiej energii ze źródeł takich jak promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie protonów dostarczyć do komórek nowotworowych, powodując ich śmierć.

Ukierunkowane farmakoterapia

Rehabilitacja po zabiegu

Radioterapia może pochodzić z dużym komputerze zewnątrz ciała (radioterapii) albo radioterapia mogą pochodzić z małych nasion radioaktywnych i przewodów, które można umieścić wewnątrz ciała, w pobliżu swojej raka (brachyterapia).

Na wczesnym etapie rozwoju raka gardła, radioterapia może być jedynym leczeniem konieczne. Dla bardziej zaawansowanych nowotworów gardła radioterapia może być połączony z chemioterapią lub operacji. W bardzo zaawansowanych nowotworów gardła, radioterapia może być stosowany w celu zmniejszenia objawów oraz sprawi, że bardziej komfortowe.

Rodzaje zabiegów chirurgicznych można rozważyć w celu leczenia raka gardła zależą od lokalizacji i etapie swojego raka. Opcje mogą obejmować

Chirurgiczne usunięcie całości lub części krtani (laryngektomii). W przypadku mniejszych guzów, lekarz może usunąć część swojej skrzynce głosowej, która ma wpływ na raka, pozostawiając jak najwięcej skrzynki głosowej, jak to możliwe. Lekarz może być w stanie zachować swoją zdolność mówienia i oddychać normalnie.

W przypadku większych, bardziej rozległych nowotworów, może być konieczne, aby usunąć całą krtań. Tchawicy jest następnie dołączone do otworu (stomii) w gardle, co pozwala oddychać (tracheotomii). Jeśli cała krtań jest usuwany, masz kilka opcji przywracania mowy. Można pracować z patolog mowy, aby nauczyć się mówić bez Twojej skrzynce głosowej.

Operacja polegająca na usunięciu części gardła (pharyngectomy). Mniejsze nowotwory gardła mogą wymagać usunięcia tylko małe części gardła podczas operacji. Części, które są usuwane mogą być przebudowany w celu umożliwienia Ci połykać jedzenie normalnie.

Chirurgiczne usunięcie większej części gardła zwykle obejmuje usuwanie skrzynce głosowej, jak również. Lekarz może być w stanie odtworzyć swoje gardło, co pozwala przełknąć jedzenie.

Operacja niesie ze sobą ryzyko krwawienia i zakażenia. Inne możliwe powikłania, takie jak trudności w mówieniu i przełykaniu, będzie zależeć od konkretnej procedurze można poddać.

Chemioterapia używa narkotyków do zabijania komórek nowotworowych. Chemioterapii jest często stosowana razem z radioterapią w leczeniu raka gardła. Niektóre leki chemioterapii uczynić komórki rakowe bardziej wrażliwe na radioterapię. Jednak połączenie chemioterapii i radioterapii zwiększa efekty uboczne obu zabiegów. Porozmawiaj z lekarzem efekty stronie jesteś prawdopodobieństwo wystąpienia i czy w połączeniu zabiegów przyniesie korzyści, które przewyższają te efekty.

Leków celowanych w leczeniu raka gardła poprzez wykorzystanie specyficznych defektów w komórkach rakowych, że paliwo wzrost komórek.

Cetuksimab (Erbitux®) jest ukierunkowane leczenie zatwierdzona do leczenia raka gardła, w pewnych sytuacjach. Cetuksymab zatrzymuje działanie białka, które jest znajdowaną w wielu typach komórek zdrowych, ale jest bardziej rozpowszechniona w niektórych typach komórek raka gardła.

Inne leki ukierunkowane są badane w badaniach klinicznych. Ukierunkowanych leków mogą być stosowane w połączeniu z chemioterapią lub radioterapią.

Leczenie raka krtani często powoduje komplikacje, które mogą wymagać pracy ze specjalistami w celu odzyskania zdolności do przełknięcia, jedzenia pokarmów stałych i porozmawiać. W trakcie i po leczeniu raka gardła, lekarz może szukać pomocy dla

Lekarz może omówić potencjalne skutki uboczne i powikłania zabiegów z tobą.

Gardło nowotwory są ściśle związane z paleniem. Nie każdy z pali raka gardła. Ale jeśli palisz, teraz jest czas, aby zatrzymać, ponieważ

Rzucenie palenia może być bardzo trudne. I to, że o wiele trudniej, gdy starasz się sprostać sytuacji stresowej, takich jak diagnozy raka. Lekarz może omówić wszystkie opcje, w tym leków, produktów zastępujących nikotynę i poradnictwo.

Alkoholu, zwłaszcza w połączeniu z paleniem tytoniu lub tytoniu do żucia, znacznie zwiększa ryzyko raka gardła. Jeśli pijesz alkohol, teraz zatrzymać. To może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia drugiego nowotworu. Zaprzestanie picia może również pomóc lepiej tolerują leczenia raka gardła.

Brak alternatywnych metod leczenia okazały się pomocne w leczeniu raka gardła. Jednak niektóre komplementarnych i alternatywnych metod leczenia może pomóc w radzeniu sobie z diagnozą i ze skutkami ubocznymi leczenia raka gardła. Porozmawiaj z lekarzem o swoich możliwości.

Alternatywne metody leczenia mogą okazać się przydatne m.in.

Zdiagnozowano raka mogą być katastrofalne. rak gardła dotyczy części ciała, która jest niezbędna do codziennych czynności, takich jak oddychanie, jedzenie i rozmowy. Oprócz martwić, jak te podstawowe działania mogą mieć wpływ, może być również zaniepokojony swoimi zabiegami i szans na przeżycie.

Choć może czujesz jak twoje życie – swoje przeżycia – jest się z rąk, można podjąć kroki, aby czuć się w kontroli i radzenia sobie z diagnozą raka gardła. Aby poradzić sobie, spróbuj

Idź do wszystkich dalszych spotkań. Lekarz ustali następcze egzaminy co kilka miesięcy w ciągu pierwszych dwóch lat po zabiegu, a następnie rzadziej po tym. Egzaminy te pozwalają lekarzowi na monitorowanie odzysku i sprawdzić nawrotu nowotworu.

Egzaminy następcze mogą sprawić, że nerwowy, ponieważ mogą one przypominać o swojej wstępnej diagnozy i leczenia. Można obawiać się, że rak powrócił. Oczekiwać niepokój wokół czasie każdego follow-up wizyty. Planować poprzez znalezienie działania relaksujące, które mogą pomóc przekierować swój umysł z dala od swoich lęków.

Nie ma sprawdzony sposób, aby zapobiec występowaniu raka gardła. Jednak aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka gardła, można

wizyty u lekarza

Rzucić palenie

Koniec picia alkoholu