Słońce uszkodzonych przewodnik skóry – przyczyny, objawy i metody leczenia

Co to jest?

Chociaż większość ludzi kocha ciepło i światło słoneczne, zbyt duża ekspozycja na słońce może znacznie uszkodzić skórę ludzką. Ciepło światła słonecznego wysycha obszary niechronione skórą i wyczerpywania podaży skóry naturalnych olejów smarowych. Ponadto ultrafioletowe (UV) promieniowanie słoneczne może powodować pieczenie i zmiany w strukturze skóry długoterminowe .; Najczęstsze typy uszkodzeń słońca na skórę są; Sucha skóra – Sun-odsłoniętą skórę może stopniowo tracą wilgoć i olejków eterycznych, co wydaje się sucha, łuszcząca się i przedwcześnie pomarszczona, nawet u młodych ludzi .; Oparzenie słoneczne – Opalenizna jest wspólną nazwą dla urazu skóry, który pojawia się natychmiast po skóra jest narażona na działanie promieniowania UV. Łagodne oparzenie powoduje tylko bolesne zaczerwienienie skóry, ale bardziej ciężkie przypadki mogą produkować małe guzy wypełnione płynem (pęcherzyki) lub większe pęcherze .; Rogowacenie słoneczne – Jest to mały wstrząs, który czuje się jak papier ścierny lub małe, łuszcząca skrawku skóry zniszczonej słońcem, która ma różowy, czerwony, żółty lub brązowawy odcień. W przeciwieństwie do oznaczeń opalania lub oparzeń słonecznych, rogowacenie słoneczne zazwyczaj nie odejdzie, chyba że jest ono zamrożone, poddane obróbce chemicznej lub usunięte przez lekarza. Rogowacenie słoneczne rozwija się w obszarach skóry, które zostały poddane powtarzającym się lub długotrwałe narażenie na działanie światła ultrafioletowego słońca, a to znak, ostrzeżenie o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka skóry. Około 10% do 15% aktynicznego rogowacenia ostatecznie zmienić się płaskonabłonkowego raka komórek skóry.

objawy

Sun-uszkodzoną skórę wykazuje następujące objawy; Skóra sucha – Skóra wydaje się sucha, łuszcząca się i nieco bardziej pomarszczona niż skóry na innych częściach ciała, które nie zostały narażone na działanie promieni słonecznych. Suchość skóry jest również jedną z najczęstszych przyczyn świądu .; Oparzenie słoneczne – łagodne oparzenie powoduje ból i zaczerwienienie na skórze narażone na słońcu. W większości przypadków istnieją wyraźne linie brzegowe, gdzie skóra została zabezpieczona przed słońcem rękawem koszule, szorty, strój kąpielowy lub innej odzieży. Cięższe przypadki oparzenia słoneczne wytwarzają bolesne pęcherze, czasem wraz z nudności i zawroty .; Rogowacenie słoneczne – W rogowacenie słoneczne pojawia się jako mały guz, który czuje się jak papier ścierny lub uporczywego skrawku łuszczenie się skóry (peeling), które mogą mieć postrzępione lub nawet ostrą powierzchnię i że ma różowy, żółty, czerwony lub brązowawy odcień. Na pierwsze, rogowacenie słoneczne może być wielkości krosty. Rzadko rogowacenie słoneczne może swędzieć lub być lekko przetargu .; Długoterminowe zmiany w kolagenu skóry – Objawy zmian kolagenowych obejmują drobne zmarszczki, głębsze zmarszczki, pogrubioną tekstury skóry i łatwe siniaki na obszarach narażonych na słońcu, zwłaszcza z tyłu ręce i przedramiona.

Diagnoza

W większości przypadków lekarz może potwierdzić, że masz skórę zniszczoną słońcem prostu badając teren. Często zdarza się, biopsja jest wykonywana w celu wykluczenia raka skóry w plaster rogowacenia słonecznego. W biopsji, mały kawałek skóry jest usuwany i badane w laboratorium.

Jak długo to trwa?

Bolesne zaczerwienienie oparzenia słoneczne znikną w ciągu kilku dni, pod warunkiem, że nie zostaną ponownie wystawiać uszkodzonej skóry na słońce bez użycia kremów z filtrami lub ochrony przeciwsłonecznej. Niektóre uszkodzenia słońce jest na stałe, choć leki na receptę, leki bez recepty i skóra-nawierzchni zabiegi mogą poprawić wygląd skóry.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Można zapobiec uszkodzeniu słońcem skórę wykonując następujące kroki

Jak leczyć to schorzenie

Rodzaj leczenia zależy od postaci uszkodzenia niedz

Kiedy wizyta u lekarza

Zadzwoń do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologa (lekarz specjalizujący się w problemach skórnych), jeśli którykolwiek z następujących problemów

Rokowanie

Słońce może spowodować szkody w stałym niepokoju kosmetycznym. Niektóre zabiegi dla rogowacenia słonecznego może zostawić blady (DE-pigmentowy) Obszar powierzchni skóry. Ważniejsze niż wygląd jest długoterminowy wpływ uszkodzenia słońce na ryzyko rozwoju raka skóry. Im bardziej niezabezpieczone ekspozycji na słońce masz w czasie swojego życia, tym większe ryzyko wystąpienia raka skóry, zwłaszcza jeśli masz jasną karnacją.