tamoksyfen w leczeniu raka piersi i profilaktyki

Tamoksyfen jest lek, który blokuje żeńskich hormonów estrogenów w organizmie. Przez ponad 30 lat, lekarze przepisał go do walki z guzów raka piersi, które są zależne od estrogenów rośnie.

Gdzie raka piersi może rozprzestrzeniać

Naukowcy nie są pewni, jak dokładnie działa lek. Ale wie, że niektóre komórki raka sutka są wrażliwe na estrogeny. Muszą go rozwijać i rozprzestrzeniać. Aby wzbogacić że wzrost estrogen musi dołączyć się do tych komórek raka piersi.

Lekarze, że tamoksyfen zatrzymuje estrogen z mocowania w komórce. Brak estrogenów oznacza brak wzrostu dla tych typów komórek raka piersi.

Istnieją różne przyczyny, w tym

W normalnych dawkach większych niż tamoksyfen może nawet zabić komórki rakowe piersi, które nie są zależne od estrogenów.

Kobiety, które nie mają historię raka piersi może mieć tamoksyfen jako sposób, aby chronić je od zachorowania. Lek ten zmniejsza ryzyko raka piersi na dwa sposoby

Tamoksyfen prowadzi również zdrowe komórki piersi od uprawy i pomnożenie. W ten sposób zmniejsza także ilość komórek, które mogą stać się raka.

W badaniu z udziałem ponad 13.000 kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, naukowcy odkryli, że kobiety, które miały tamoksyfen przez 5 lat miały mniej raka piersi niż kobiety, którzy brali placebo. Nowsze badania sugerują, że przyjmowanie leku przez 10 lat obniża ryzyko jeszcze bardziej.

W innym badaniu przez National Cancer Institute stwierdzono zmniejszenie o 50% przypadków raka piersi u kobiet z wysokim ryzykiem którzy przyjmowali tamoksyfenu. Badanie wykazało również kolejny plus dla medycyny – to zmniejsza prawdopodobieństwo złamań kości udowej, nadgarstka i kręgosłupa z kości przerzedzenie stan osteoporozy.